Montaż i regulacja wiązań Snowboardowych

Montaż wiązań

Montaż wiązań snowboard’owych polega na dopasowaniu otworów w płytach dolnych wiązań z tzw. Insertami znajdującymy się w desce. Jeśli posiadasz już doświadczenie w jeżdzie na desce, to z pewnością wiesz, czy jesteś regular czy goofy. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze snowboardem, w dalszej części dowiesz się co znaczą obydwa te zwroty.

Nasz specjalista doradzi Ci jakie ustawienie wiązań, będzie najlepsze do Twojego stylu jazdy, jednak przedstawimy Ci tutaj kilka wskazówek, co do ustawień wiązań.

Rozstawienie wiązań jest to odległość między przednią, a tylną nogą.

Podstawowy rozstaw wynosi +/- 30% Twojego wzrostu (stopy rozstawione mniej więcej na szerokość barków).

Snowboardzisci freestylowi powinni rozstawić wiąznia nieco szerzej. Dodatkowe centymetry między wiązaniami zmniejszą kołysanie się deski i ułatwią wykonywanie skoków oraz trików.

Montując wiązania twarde, powinieneś rozważyć zmniejszenie rozstawu o kilka centymetrów. Zwiększy to giętkość deski potrzebną do wykonywania skrętów na krawędzi.

Centralny punkt pomiędzy wiązaniami w odniesieniu do środka deski określa miejsce umocowania wiązań. Centralne umocowanie wiązań umożliwia snowboardziscie pełne wykorzystanie możliwości deski do jazdy przodem lub tyłem – fakie.

Przy jeździe freeridowej lub carvingowej warto zastanowić się nad cofnięciem wiązań o 2,5 do 5 cm w stronę tyłu deski. Pomaga too unosić czub deski w górę w trakcie jazdy w puchu.

Kąt ustawienia wiązań snowboardowych czyli kąt pod jakim zostają zamontowane wiązania w stosunku do deski (za kąt 0 stopni przyjmujemy prostopadłe umieszczenie wiązań w stosunku do osi podłużnej deski). Należy pamiętać że wiązanie tylne powinno być zamontowane pod mniejszym kątem niż wiązanie przednie.

Optymalne ustawienia dla poszczególnych stylów dla początkujących:

Freestyle – od 0 do 15 stopni

Freeride – 30 stopni z przodu i 15 stopni z tyłu

Carving – 55 stopni z przodu oraz 50 stopni z tyłu ( na początek zalecia się zmniejszenie tych ustawień o 10 stopni przy każdym wiązaniu).

Regulacja wiązań snowboardowych

Po zamontowaniu już wiązań, będziesz musiał także je wyregulować tak aby odpowiadały Twojemu stylowi jazdy i Twoim oczekiwaniom. Większość wiązań na rynku posiada wbudowany system regulacji, dzięki czemu dopasowanie ich jest prostym zadaniem.

Głównie polega to na regulacji kąta pochylenia do przodu (kąt pochylenia highbacka).

Większe wychylenia do przodu da większy „efekt dźwigni” co zaowocuje lepszą kontrolą nad skrętami na tylnej krawędzi. Ponadto większy kąt pochylenia wymusi ugięcie kolan, co będzie pomocne w zachowaniu włąściwej pozycji w trakcie jazdy. Nie możemy jednak przesadzić – zbyt duże pochylenie wymusi zbyt mocne ugięcie kolan, przez co zwiększy się nacisk na mięśnie czworogłowe a to utrudni skręty.

Goofy czy regular?

Zgodnie z obietnicą daną na początku artykułu wyjaśnimy teraz czym są te pojęcia. Są to pojęcia, służące do określenia, która noga jest prowadząca (czyli którą nogę postawimy z przodu deski). Pozycja regular oznacza że to lewa noga znajduję się z przodu deski natomiast pozycja goofy oznacza że na tym miejscu znajdzie się prawa noga. Określenie która pozycją jest bardziej natuarlna, sprawia problem nawet wytrawnym deskarzom. Należy jednak w miarę trafnie określić, która pozycja jest dla nas wygodniejsza. Jak określić czy jesteśmy goofy czy regular? Możemy spróbować prostego eksperymentu: Spróbuj poślizgać się na gładkiej nawierzchni, na przykład takiej jak parkiet – zobaczysz wówczas która nogę wysuwasz w naturalny sposób do przodu.